Érdeklődik a meddőségi kezelésről? Összeszedtünk néhány fontosabb információt a meddőségi kezelés előkészületeiről, a kezelés menetéről és a kezelés utáni teendőkről. Intézetünk célja, hogy átfogó segítséget nyújtsunk azoknak a pároknak, akiknek nehézséget jelent a természetes úton történő fogantatás.
Meddőségi kezelés
A meddőségről
A meddőség fogalma sokak számára érzékeny téma, pedig fontos, hogy nyíltan és tényszerűen beszéljünk róla. Általánosan akkor beszélünk meddőségről, ha egy év rendszeres, fogamzásgátlás nélküli, az ovuláció idejére időzített házasélet ellenére sem jön létre sikeres terhesség. Ez az időtartam 35 év feletti nők esetén gyakran már hat hónapra csökken, mivel az életkor előrehaladtával csökkennek a természetes fogantatás esélyei.
A meddőség nem kizárólag női probléma: a párok termékenységi nehézségeinek körülbelül feléért a férfi oldalon is keresendő az ok. Éppen ezért fontos, hogy ha hosszabb ideig nem történik fogantatás, mindkét fél részt vegyen a kivizsgálásban. A meddőség diagnózisa nem jelent végleges ítéletet – a modern orvostudomány számos lehetőséget kínál a gyermekvállalás támogatására.
A meddőségi kezelésről
Intézetünkben lehetőség van inszemináció és in vitro fertilizáció (IVF) elvégzésére, hogy segítsük a fogantatást azoknál a pároknál, akiknél természetes úton ez nehezebben valósul meg. A megfelelő eljárás kiválasztása minden esetben személyre szabott, orvosi konzultáció alapján történik.
A teljes folyamat – a kivizsgálásoktól a kezelésig – általában 3–4 hónapot vesz igénybe. Az időtartam egyénenként változhat, mivel egyes vizsgálati eredmények további beavatkozásokat tehetnek szükségessé.
Intézetünkben donor spermium, petesejt és embrió felhasználása is elérhető. Minden esetben kezelőorvosunk ad részletes tájékoztatást a lehetséges megoldásokról.
Lépések az első kezelésig
01
02
03
04
További tudnivalók
Első vizsgálat – Mit hozzanak magukkal?
Az alábbi dokumentumokat és leleteket kérjük elhozni, ha rendelkezésre állnak:
-
Házassági anyakönyvi kivonat vagy élettársi kapcsolat esetén közjegyzői okirat
-
Női oldalról: nőgyógyászati zárójelentések, endokrinológiai, genetikai, immunológiai, thrombofíliai eredmények, vércsoport meghatározás, 4 hónapnál nem régebbi citológiai eredmény
-
Férfi oldalról: andrológiai vizsgálat, spermiogram, genetikai vizsgálat, DNS fragmentáció eredmény
Mit kell tennie a meddőségi kezelés után?
A meddőségi kezelés után fontos a pihenés, a testi-lelki egyensúly megőrzése, valamint az orvosi utasítások pontos betartása. A beavatkozást követően a kezelőorvos tájékoztatja a pácienst a következő lépésekről – például mikor érdemes terhességi tesztet végezni, szükséges-e kontrollvizsgálat, vagy kell-e további gyógyszert szedni. Az első napokban enyhe hasi feszülés, érzékenység előfordulhat, ezek általában normális tünetek. Fontos, hogy a páciens kerülje a megerőltető fizikai tevékenységeket, de a mindennapi élet mérsékelt folytatása megengedett. Emellett ajánlott a stressz csökkentése, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a pozitív gondolkodás – hiszen a lelki jólét is jelentősen hozzájárulhat a sikeres beágyazódáshoz.
Milyen előnyökkel jár a meddőségi kezelés?
A meddőségi kezelés legnagyobb előnye, hogy reményt ad azoknak a pároknak, akik hosszabb ideje hiába próbálkoznak a természetes fogantatással. A személyre szabott kivizsgálás során feltárhatók a háttérben álló okok, így célzott és hatékony kezelési terv készülhet. A modern reprodukciós eljárások – mint az inszemináció vagy a lombikprogram – korszerű, biztonságos módszerek, amelyek jelentősen növelhetik a teherbeesés esélyét. Emellett a kezelések során a pár szakmai és érzelmi támogatásban is részesül, hiszen a folyamat minden lépésénél tapasztalt orvosi csapat kíséri őket végig.
Mik a kezelés kockázatai?
A meddőségi kezelések általában biztonságosak, azonban – mint minden orvosi beavatkozás – ezek is hordozhatnak bizonyos kockázatokat. Gyakori, ám általában enyhe mellékhatás lehet a hormonkezelések következtében jelentkező hangulati ingadozás, hasi feszülés vagy fejfájás. Ritkábban előfordulhat petefészek túlstimulációs szindróma (OHSS), amely erősebb tünetekkel jár, és orvosi megfigyelést igényelhet. In vitro fertilizáció (IVF) esetén nő a többes terhesség esélye, ami nagyobb figyelmet igényelhet a várandósság során. A kezelések során mindvégig tapasztalt szakemberek felügyelik az állapotot, és minden lépésnél tájékoztatást adnak a lehetséges kockázatokról és azok megelőzéséről.
Ki alkalmas meddőségi kezelésre?
Meddőségi kezelésre azok a párok alkalmasak, akiknél legalább egy év rendszeres, védekezés nélküli együttlét ellenére sem történt sikeres fogantatás. A kezelési lehetőségek minden esetben az egyéni körülményekhez igazodnak – így például a nő életkora, az egészségügyi előzmények, valamint a meddőség hátterében álló tényezők mind befolyásolják, hogy milyen eljárás javasolt. Fontos, hogy a pár mindkét tagja nyitott legyen a kivizsgálásra és a kezelési folyamatra, hiszen a sikerhez gyakran mindkét fél együttműködése szükséges. Intézetünkben minden esetet egyénileg bírálunk el, és a szakorvosi konzultáció során közösen határozzuk meg a legmegfelelőbb utat a gyermekvállalás felé.
Gyakori kérdések
Kivizsgálás
Mikor számít valaki meddőnek?
Egy év rendszeres, fogamzásgátlástól mentes, az ovuláció idejére eső házasélet ellenére sem jön létre sikeres terhesség.
Van-e kapcsolat a meddőség és az életkor között?
A nők termékenységének kismértékű csökkenése már 25-29 kor között elkezdődik, 35 éves koruk felett pedig jelentősen felgyorsul ez a folyamat, míg 40 éves korban a természetes fogantatás esélye már rendkívül alacsony
További információ:
https://vagyottgyermekekert.hu/term%C3%A9kenys%C3%A9g-meg%C5%91rz%C3%A9se
Mi számít a ciklus első napjának?
Az a nap, amikor a rendes bő menstruációs vérzés 12:00-ig megindul.
Mi történik az első konzultáció alkalmával?
A szakorvos telefonon keresi fel a megbeszélt időpontban Önöket. A már benyújtott anamnézis adatlap alapján, a szakorvos tájékoztatást ad a várható kivizsgálásról/kezelésről.
Hol érem el a leleteimet?
Az intézetünkben elvégzett vizsgálati eredményeit az ügyfélkapun keresztül, az egészségügyi dokumentumok menüpont alatt éri el.
Mit kell tudni a spermiogram vizsgálatról?
A spermiogram vizsgálatra a férfi oldali kivizsgálás során kerül sor.
A vizsgálathoz rendelkezni kell érvényes, negatív HIV/Hepatitis B és C/VDRL szűréssel. A vizsgálat előre egyeztetett időpontban történik.
A vizsgálatra aznapi első vizeletből, első sugaras mintát kell hozni steril gyógyszertári gyűjtőpohárban (ez Intézetünk biztosítja a páciensek számára). Az ejakulátumot a helyszínen kell leadni az általunk biztosított gyűjtőpohárba. Van lehetőség otthonról (steril gyűtőpohárban) hozott mintát is leadni, amennyiben a mintaleadást követően 1-2 órán belül azt be tudja juttatni az Intézetünkbe, és a szállítás során biztosítani tudja a kb. 30-35 °C hőmérsékletet.
Van-e kapcsolat a meddőség és az életmód között?
Általánosan ismert, hogy a dohányzás és a nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás jelentős termékenységcsökkentő tényezők, ugyanakkor az elhízásnak kevesebben tulajdonítanak jelentőséget, annak ellenére, hogy a kórosan alacsony vagy magas testsúly ugyancsak rontja a fogantatás esélyét.
További információ:
https://vagyottgyermekekert.hu/term%C3%A9kenys%C3%A9g-meg%C5%91rz%C3%A9se
Mikor szükséges a férj/férfi élettárs személyes jelenléte?
A kivizsgálási folyamatokon (vérvétel,spermiogram,tenyésztések) , petesejt leszívás/inseminatio napján.
Kezelés
Milyen asszisztált reprodukciós eljárások léteznek?
Intézetünkben inszemináció és in vitro fertilizáció (IVF kezelés) elvégzésére van lehetőség.
További információ:
https://vagyottgyermekekert.hu/-/ez-a-kezel%C3%A9s-viszonylag-hossz%C3%BA-neve
Milyen esetben javasolt a lombikkezelésben való részvétel?
IVF kezelés javasolt abban az esetben, ha mindkét petevezeték el van záródva, ha a spermiumszám alacsony, ha egyéb kezelések (pl. inszemináció) többszöri próbálkozás után sem vezettek sikerre, ha súlyos endometriózis áll fenn, ha a pár nő tagja „idősebb” (>40 év) vagy a petefészek működést vizsgáló eredmények kedvezőtlenek, ill. bizonyos speciális estekben (pl.: daganatellenes kezelés előtt). Az IVF kezelés során az ivarsejtek megtermékenyítésére laboratóriumi körülmények között kerül sor és az embriók az első pár nap során testen kívül, a laboratóriumban fejlődnek.
Van-e lehetőség donor/spermium/petesejt/embrió felhasználására?
Intézetünkben donor spermium, petesejt és embrió felhasználása is lehetséges. Minden esetben a kezelőorvos ad felvilágosítást a személyre szabott lehetőségekről.
Mennyi időt vesz igénybe egy lombikprogram illetve egy inszemináció?
A kivizsgálások elkezdésétől körülbelül 3-4 hónapon át tart a teljes folyamat. A reprodukciós eljárások időigényét sok tényező befolyásolhatja (pl.: egy pozitív vizsgálati eredmény, mely kezelést igényel), így a reprodukciós kezelés hossza egyénenként eltérő lehet.
Kik vehetnek részt reprodukciós eljárásban?
- házastársak
- közjegyző által nyilvántartásba vett élettársi kapcsolatban élő nő és férfi
- egyedülálló nő, ha meddőséggel diagnosztizálták, vagy életkora indokolttá teszi.
Mennyibe kerül a meddőségi ellátás?
A 49/1997. (XII. 17.) NM rendelet 1. §-ának megfelelően a meddőség megállapítására és kezelésére irányuló egészségügyi szolgáltatás csak orvosi indikáció alapján, az Egészségbiztosítási Alapból e feladatra finanszírozott egészségügyi szolgáltatónál vehető igénybe térítésmentesen, amennyiben a beteg az egyéb feltételeknek is megfelel, és Magyarországon térítésmentes ellátásra egyébként jogosult.
Amennyiben Ön nem jogosult a térítésmentes ellátásra, akkor a hatályos intézeti díjszabályzatban foglalt költségek megtérítése ellenében van lehetőség az ellátás igénybevételére.
Mikor nem végezhető el reprodukciós beavatkozás?
Egyes speciális esetekben egyéb szakmai javallatok fennállása mellett nem végezhető el az asszisztált reprodukciós kezelés. Ezeket a kezelőorvosnak kell megállapítani.
Kik vehetnek részt a lombik kezelésben?
A szakmai javallatok fennállása esetén a
- házastársak,
- közjegyző által nyilvántartásba vett élettársi kapcsolatban élő nő és férfi,
- egyedülálló nő, ha meddőséggel diagnosztizálták, vagy életkora indokolttá teszi,
a lombikkezelésben való részvétel további feltétele, hogy a pár női tagja még nem töltötte be a 45. életévét, és az eljárással orvosilag megalapozottan esélye van egészséges gyermeket szülni.
Egyéb információ
Mit kell hoznom az első vizsgálatra?
Az első vizsgálatra hozniuk kell :
- A házassági anyakönyvi kivonatot vagy az élettársi kapcsolatról szóló közjegyzői okiratot.
- Női oldalról előző nőgyógyászati műtétek zárójelentéseit (ha rendelkezik vele)
- Endokrinológiai eredményeket (ha rendelkezik vele)
- Vércsoport meghatározást (női oldalról)
- Citológiai vizsgálat eredményét,( ha 4 hónapnál nem régebbi.)
- Genetikai vizsgálat eredményét (ha rendelkezik vele)
- Immunológiai, thrombofíliai vizsgálatok eredményei (ha rendelkezik vele)
- Férfi oldalról andragógiai vizsgálat eredményét (ha rendelkezik vele)
- Spermiogram vizsgálat eredményét (ha rendelkezik vele)
- Genetikai vizsgálat eredményét (ha rendelkezik vele)
- DNS fragmentáció eredményét (ha rendelkezik vele)
Lehet-e bankkártyával fizetni?
Igen, van lehetőség bankkártyás fizetésre.
Lehet-e euróval fizetni?
Csak HUF-ot áll módunkban elfogadni.
Mi a különbség a NEAK által támogatott és a költségtérítéses kivizsgálás/kezelés között?
A gyakorlatban a kezelések nem különböznek. Költségtérítéses kivizsgálás/kezelés esetén a hatályos intézeti díjszabályzat szerint szükséges megfizetnie a felmerülő költségeket
Kapok-e igazolást a megjelenésről és/vagy arról, hogy kezelés alatt állok?
Az intézetben való személyes megjelenések alkalmával van lehetőség az adott napra vonatkozóan igazolást kiállítani, azoknak a személyeknek, akik ténylegesen vizsgálat- vagy beavatkozás céljából jelennek meg. Ennek értelmében a kísérők részére nem áll módunkban igazolást kiállítani.
A kezelést követően van lehetőség olyan igazolás kiállítására, amelyben az intézet igazolja, hogy az adott személy mettől meddig állt reprodukciós kezelés alatt.
Le tudom mondani az időpontomat?
Igen, van lehetőség lemondásra. Lemondás esetében kérjük, minél előbb jelezzen munkatársainknak az elérhetőségeink egyikén.
Igénybe lehet-e venni utazási költségtérítési támogatást?
Igen, a jogszabályban meghatározottak szerint.
Támogatási igény esetén, kérjük, ittlétekor jelezzen munkatársunknak. Ekkor rögzítésre kerülnek a szükséges adatok, majd a kérelmet Önnek szükséges benyújtania nyomtatványon, vagy elektronikus úton a Személyre Szabott Ügyintézési Felületen (SZÜF).
https://www.allamkincstar.gov.hu/egeszsegbiztositas/Betegseg/utazasi-koltsegteritesi-tamogatas
A műtétet végző orvosaink:
Dr. Zádori János szülész-nőgyógyász, azon belül is a reprodukciós orvoslásra specializálódott szakorvos. Miután egy hónapos szakmai gyakorlatot végzett a New York-i Albert Einstein Orvosi Egyetemen, visszatért Magyarországra, hogy elkezdje rezidens képzését a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Tanszékén. A sikeres szakképesítő vizsgát követően csatlakozott a Kaáli Intézethez, ahol hat hónapot dolgozott Budapesten, majd 1998 januárjában Szegedre költözött. Ugyanebben az évben MSc diplomát szerzett Egészségügyi Gazdaságtan és Menedzsment szakon a Szegedi Tudományegyetemen.
2001-ben visszatért az Albert Einstein Orvosi Egyetemre, hogy hat hetes továbbképzésen vegyen részt a mesterséges megtermékenyítés területén. A doktor úr korai kutatásai a mesterséges megtermékenyítéssel összefüggő fokozott szülészeti kockázatok bonyolult dilemmájára összpontosítottak, amelyeket a Szegedi Tudományegyetemen 2004-ben sikeresen megvédett PhD disszertációja zárt le.
Dr. Zádori János 2020 óta a volt Kaáli Intézet Szegedi Orvosi Igazgatója. 2021-ben szerepe bővült, és az Szegedi Tudományegyetem Reprodukciós Orvostudományi Intézetének orvosi igazgatója lett. Szakértelmének elismeréseként 2023-ban megválasztották Magyarország képviselőjének az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság (ESHRE) Országos Képviselői Bizottságába (CNR). 2025-től pedig tagja Magyarország Reprodukciós Orvostudományi Szakmai Bizottságának is.
Pályafutása során a doktor úr már több mint 8.000 IVF ciklust (petesejt leszívás és embrióátvitel érzéstelenítéssel) hajtott végre, ezzel bizonyítva széleskörű tapasztalatát és elkötelezettségét a reprodukciós orvoslás fejlődésében. Kivételes szakmai tapasztalatának köszönhetően, sok ezer meddőséggel küzdő párt segített a családdá válás útján.
Rezidensképzésemet a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház és Rendelőintézet (ma Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ – Hódmezővásárhely, Makó) munkatársaként kezdtem meg, majd 2015 óta a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán dolgozom. 2017-ben szereztem szülészet-nőgyógyászat szakvizsgát kiválóan megfelelt minősítéssel, 2019-ben pedig szülészet- nőgyógyászati ultrahang diagnosztika licencvizsgát tettem. Klinikai munkám során a járó-, és fekvőbeteg ellátásban egyaránt rutint szereztem. Szakmai tudásomat rendszeresen szülészet-nőgyógyászati vonatkozású továbbképző kurzusokon, kongresszusokon bővítem.
Egyetem alatt a Sebészeti Műtéttani Intézet TDK hallgatójaként, majd demonstrátoraként végeztem oktatói tevékenységet. Klinikai munkám során az orvostanhallgatók és ápolók oktatásában veszek részt magyar és angol nyelven, valamint az APN kurzus és a Mentőtiszt III. tanfolyam oktatója vagyok. A Sebészeti Műtéttani Intézet doktoranduszaként PhD fokozatszerzésem folyamatban van, melynek témája a szepszis mikrokeringésének vizsgálata. Érdeklődési körömbe továbbá a prehospitális és hospitális sürgősségi ellátás tartozik.
Tudományos társasági tagság:
- Magyar Nőorvosok Társasága
- Magyar Szülészeti-nőgyógyászati Ultrahang Társaság
- Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság
Nyelvtudás:
- angol
- spanyol
- olasz
Tevékenységi körömbe a nőgyógyászati szűrővizsgálatok, fogamzásgátlás, cikluszavarok, fertőzéses betegségek diagnosztikája és kezelése, valamint a rutin szülészeti ellátás és szülészet- nőgyógyászati ultrahang vizsgálatok tartoznak.

Klinikánkról
A Mediversal Egészségügyi Szolgáltató Kft. a Szegedi Tudományegyetem 100%-os tulajdonában lévő privát egészségügyi ellátó intézmény. Az egyedülálló klinikai háttérnek köszönhetően nálunk a járó- és fekvőbeteg ellátásban, valamint a labor- és képakoltó diagnosztikában az adott szakterület nemzetközileg elismert, a kutatásban és innovációban is élenjáró szakorvosai, valamint széleskörű tapasztalattal rendelkező szakdolgozói vesznek részt. A kiváló szakembergárda mellett a jól felszerelt eszközpark, a minőségi hotelszolgáltatás, de legfőképpen ápolóink elhivatottsága teszi teljessé a gyógyulás élményét.
Időpontfoglalás