Légzőrendszeri műtétek

Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a mellkassebészeti beavatkozásokról, különös tekintettel a tüdőrák kezelésére. Bemutatjuk a tüdőrák gyakori tüneteit, a diagnózis fontosságát, valamint a klinikánkon végzett műtéteket és az általános utókezelési folyamat lépéseit.

Hogyan épül fel a légzőrendszer?


Légzőrendszerünk felelős az emberi test oxigénellátásáért, amely elengedhetetlen sejtjeink működéséhez és az energia előállításához. A levegő orron vagy szájon át, majd a légcsövön keresztül jut a tüdőbe, ahol megtörténik az oxigén és szén-dioxid cseréje a vérrel. Az oxigén a véráramon keresztül jut el testünk további részeihez, míg a szén-dioxid kilélegzéssel távozik testünkből.

Mik lehetnek a légzőrendszeri panaszokkal kapcsolatos tünetek?

A légzőrendszeri panaszokkal kapcsolatos tünetek között szerepelhet a fárasztó nehézlégzés, a száraz vagy hurutos köhögés, amely súlyos esetben véressé is válhat. Lehetnek továbbá légúti szűkületre utaló tünetek, mint például zihálás vagy sípoló hangok a légzés során. Egyéb panaszok közé tartozhatnak a mellkasi fájdalom, légszomj, gyakori légúti fertőzések, láz, fáradtság vagy általános rossz közérzet.

Az orvos válaszol - Milyenek a légzőrendszeri műtétek?

Milyen típusú műtéteket végzünk?

Légzőrendszer video-thoracoscopos műtétei

A szakorvosi vizsgálatot követően elvégezzük a szükséges műtétet. Video-thoracoscopos műtétek esetén szakorvosaink kis bemetszéseken keresztül, optikai eszközökkel férnek hozzá a légzőrendszerhez. Klinikánkról video-thoracoscopos műtét esetén 3-6 nap bentfekvést követően távozhat.

Légzőrendszer nyitott műtétei

A szakorvosi vizsgálatot követően elvégezzük a szükséges beavatkozást. Nyitott műtétek esetén a mellkas feltárásával végzik a beavatkozást. Klinikánkról a beavatkozás mértékétől függően 3-8 nap bentfekvést követően távozhat.

Mediastinoscopia

Ez a beavatkozás a mediastinum, azaz a mellüreg középső részének (gátor) vizsgálatát vagy biopsziáját jelenti. A mediastinoscopia során egy speciális eszközt (mediastinoszkóp) vezetnek be mediastinumba/gátor üregbe a nyakon található kis bemetszésen keresztül, és így végzik el a vizsgálatot. Klinikánkról a műtétet követő másnap már távozhat.

Video-thoracoscopos mellkastükrözéses műtét menete

Műtét elött
Ezen műtéti beavatkozás mindig általános érzéstelenítésben, azaz altatásban történik, melyről a műtét előtt az Ön vizsgálatát végző altatóorvos ad felvilágosítást.

01

Beavatkozás
A minimál invazív, videotorakoszkópos mellkassebészeti műtétek során (a korábbi két vagy három helyett) mindössze egyetlen három-négy centiméteres lyukon keresztül vezetik be a kamerát és a szükséges endoszkópos eszközöket a mellüregbe. A bőrmetszést viszonylag rejtett helyen, a hónaljban vagy a mell alsó áthajlási redőjében végezzük.

02

Sebzárás
A video-thoracoscopos, azaz mellkastükrözéses műtét általában 1-2 órát vesz igénybe.

03

Műtét után
VATS műtét után még néhány napig szívókezelés szükséges a műtét során behelyezett 1-2 szívócsövön keresztül.

04

Nyitott mellkassebészeti műtét menete

Bizonyos daganatok esetében a műtét csak nyitott módszerrel végezhető el, mert vagy nehéz a hozzáférés, vagy túl nagy részeket kell eltávolítani, amelyek nem férnének ki a kis réseken. Más esetekben elengedhetetlen, hogy a sebész alaposan átvizsgálja és áttapintsa az egész tüdőt, ami nem lehetséges, ha csak egy monitoron keresztül látja a beteget.
Műtét elött – Altatás
Ezen műtéti beavatkozás minden esetben altatásban történik, melyről a műtét előtt az Ön vizsgálatát végző altatóorvos ad felvilágosítást.

01

Beavatkozás
A mellkas megnyitása a lapocka alatt vagy a hónalj vonalban történik, egy kb. 10 cm-es metszésen keresztül. Ezt követően a bordákat a szükséges mértékig felterpesztjük és ezen keresztül történik a tüdő reszekciója (beteg terület eltávolítása). A műtét végén mellkasi csövet hagyunk vissza a mellkasba.

02

Az izmok részleges vagy teljes áthatolása és a bordák felterpesztése.
A talált állapottól függően a tüdőn lévő repedés elvarrása, a daganatos tüdőrész (anatómiai egység), valamint a regionális nyirokcsomók együttes eltávolítása. Ezt követi a sebzárás.

03

Műtét után
A nyitott mellkassebészeti műtét általában 1-2 órát vesz igénybe. A műtét utáni szakban többször szükségessé válhat vérvétel, valamint mellkas röntgen vizsgálat is. Ha minden optimálisan alakul, általában 5-7 napig tart a kórházi tartózkodás a műtét után, majd számítani lehet egy 6-8 hetes lábadozási időszakra. Ezt követően a műtétet követő 7.-10. napon történik a varratszedés.

04

További tudnivalók

Mik a légzőrendszeri panaszok kialakulásának leggyakoribb okai?

A légzőrendszeri panaszok kialakulása mögött számos külső tényező állhat:

  • Felső légúti fertőzések
  • Allergiás reakciók, légzőrendszert irritáló anyagok
  • Dohányzás
  • Egyéb légzőrendszeri betegségek és kóros állapotok (például asztma, COPD, tüdőgyulladás, daganatos megbetegedések)

A tüdőrák kialakulásában különösen fontos szerepet játszik a dohányzás, és a tünetek megjelenésekor a korai diagnózis kulcsfontosságú a sikeres kezelés érdekében.

Hogyan diagnosztizálhatók a problémák?

A légzőrendszeri megbetegedések diagnosztizálása többféle vizsgálattal lehetséges. Szakorvosaink az anamnézis felvétele után légzésfunkciós tesztek mellett képalkotó vizsgálatokat (RTG, CT, MRI), laborvizsgálatokat és szükség esetén szövettani vizsgálatokat végezhetnek. Ezek a vizsgálatok segítenek a pontos diagnózis felállításában és a megfelelő kezelési terv kidolgozásában, hogy pácienseink számára a lehető legjobb megoldást nyújthassuk.

A korai diagnózis különösen fontos a légzőrendszeri megbetegedések, például a tüdőrák esetében. Tünetmentes állapotban történő felismerésük szűrésekkel lehetséges, amely jelentősen javíthatja a kezelés eredményességét és a beteg túlélési esélyeit. Minél hamarabb kerül sor a diagnózisra, annál kisebb a szövődmények kockázata, és annál rövidebb a felépülési idő.

Hogyan készüljek fel a műtétre?

Légzőrendszeri műtétek előtt szakorvosaink részletes tájékoztatást adnak arról, hogyan készüljünk fel a beavatkozásra. Ez a tájékoztató magába foglalhatja a diétás korlátozásokat, a gyógyszerek szedésének módosítását, a dohányzás és alkoholfogyasztás mellőzését valamint az éhgyomorra érkezést a műtét napján. Fontos, hogy pontosan kövessük az orvosunk utasításait, hogy biztosítsuk a sikeres műtétet és a gyorsabb felépülést.

Mik a műtét kockázatai?

Az alábbiak lehetnek a légzőrendszeri műtétek általános kockázatai:

  • tüdőgyulladás, légúti szűkület
  • alveloáris vagy bronchinális szivárgás
  • hörgősérülés
  • légúti nehézségek
  • a műtött területen kialakulhat hegesedés, vagy elzáródás
  • a műtéti terület fertőzése (1% körüli gyakorisággal)

Amennyiben a műtét során/után bármilyen komplikáció lép fel, és szükséges, akkor a SZAKK Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztályán biztosított az ellátás, térítés ellenében!

Mi történik a műtétek után?

A műtét után gondoskodunk a megfelelő posztoperatív ápolásról és felépülésről. Fontos, hogy kövesse szakorvosunk utasításait a sebkezeléssel, gyógyszerekkel, regenerációs légzőgyakorlatokkal és mobilizációval kapcsolatban, hogy a műtött terület regenerálódhasson, és gyorsabban gyógyuljon.

A műtét után még néhány napig szívókezelés szükséges az operáció során behelyezett 1-2 szívócsövön keresztül.

Prémium környezet – Klinikánk és kórtermeink bemutatása

Tekintse meg képgalériánkat, ahol bepillantást nyerhet klinikánk modern kórtermeibe és a pácienseink számára biztosított kényelmes és támogató környezetbe. Képeinken megismerheti a legkorszerűbb felszereltséget, amely segíti a gyorsabb felépülést és a hatékonyabb rehabilitációt. Látogassa meg virtuálisan kórtermeinket, és ismerje meg azokat a körülményeket, amelyek hozzájárulnak a pácienseink magas színvonalú ellátásához és gyógyulásához.

Galéria

Kérdése lenne? Keressen minket bizalommal!

A műtétet végző orvosaink:

Mellkassebész szakorvos, Egyetemi docens, Mellkassebészeti osztály vezetője

Dr. Furák József

Kiemelt szakterület
  • Mellkassebészeti műtétek végzése
  • Tüdőbetegségek
  • Szakkonzíliumok lebonyolítása
  • Akut és elektív sebészeti beavatkozások
  • Minimál invazív és nyitott műtéti módszerek ismertetése
  • Pajzsmirigy betegségek műtéti kezelésének konzultációja

Nyelvtudás

  • angol
Általános sebész, Mellkassebész szakorvos

Dr. Németh Tibor

Kiemelt szakterület

  • Proktológiai diagnosztika és beavatkozások végzése (aranyérbetegség, végbélrepedés, végbél sipoly és tályog, végbéltájéki növedékek – végbélpolyp, condyloma)
  • Pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy betegségek műtétjei
  • Minimál invazív lézeres aranyér műtét (DG-HAL-RAR műtét)
  • Aranyeres csomók kimetszése
  • Lipóma (zsírdaganat) eltávolítása
  • Atheroma (kásadaganat) eltávolítása
  • Mellkassebészeti műtétek (thoracotomiából és VATS technikával)

Nyelvtudás

  • angol
  • német

Klinikánkról

A Mediversal Egészségügyi Szolgáltató Kft. a Szegedi Tudományegyetem 100%-os tulajdonában lévő privát egészségügyi ellátó intézmény. Az egyedülálló klinikai háttérnek köszönhetően nálunk a járó- és fekvőbeteg ellátásban, valamint a labor- és képalkoltó diagnosztikában az adott szakterület nemzetközileg elismert, a kutatásban és innovációban is élenjáró szakorvosai, valamint széleskörű tapasztalattal rendelkező szakdolgozói vesznek részt. A kiváló szakembergárda mellett a jól felszerelt eszközpark, a minőségi hotelszolgáltatás, és mindenekfelett az emberközpontú, személyre szabott ellátás teszi teljessé a gyógyulás élményét.

Időpontfoglalás