Kezelőorvosa nyaki gerinc stabilizációs műtétet javasolt Önnek? Összegyűjtöttünk néhány fontos információt a beavatkozás hátteréről, a műtét okairól és annak lehetséges előnyeiről. A nyaki gerinc stabilizációs műtét célja, hogy megszüntesse az idegek nyomódását és a gerinc instabilitását, ezzel csökkentve a fájdalmat és megelőzve a további idegrendszeri károsodást. A beavatkozás során a csigolyák közti mozgásokat stabilizálják csavarokkal, rudakkal vagy más fémeszközökkel, hogy a páciens visszanyerje mozgásképességét és életminőségét.
Nyaki gerinc stabilizációs műtét
Hogyan épül fel a nyaki gerinc?
A nyaki gerincet hét csigolya (C1–C7) alkotja, amelyek a koponyaalaptól a hát középső részéig terjednek. Ezek a csigolyák kis ízületekkel kapcsolódnak egymáshoz, és közöttük porckorongok helyezkednek el, melyek lengéscsillapító szerepet töltenek be. A gerinccsatornában fut a gerincvelő, és innen lépnek ki az ideggyökök, amelyek a felső végtagokat idegzik be. A csigolyák stabilitását szalagok és izmok biztosítják. Ha ezek az elemek elhasználódnak vagy elmozdulnak, nyomást gyakorolhatnak az idegekre, ami fájdalomhoz, zsibbadáshoz vagy gyengeséghez vezethet.
A nyaki gerinc stabilizációs műtétről
A nyaki gerinc stabilizációs műtét olyan beavatkozás, amelyre akkor kerül sor, ha a nyaki csigolyák között instabilitás alakul ki, és ez fájdalmat, idegi tüneteket vagy mozgáskorlátozottságot okoz. Leggyakrabban az alábbi esetekben válhat szükségessé:
-
Előrehaladott porckorongkopás (degeneratív betegség) következtében.
-
Ha a csigolyák egymáson „lötyögnek”, vagyis instabillá váltak.
-
Ha a nyaki gerincből kilépő ideggyökök nyomás alá kerülnek.
-
Ha a konzervatív (nem műtéti) kezelések nem hoztak javulást.
A műtét célja, hogy a csigolyák közti kóros mozgásokat megszüntesse, az idegeket tehermentesítse, és ezáltal csökkentse a fájdalmat, valamint megelőzze az állapot romlását.
Az orvos válaszol - Milyen a nyaki gerinc stabilizációs műtét?
Mi a nyaki gerinc stabilizációs műtét menete?
01
02
03
04
05
További tudnivalók
Hogyan készüljön fel a műtétre?
Bár a nyaki gerinc stabilizációs műtét rutinbeavatkozásnak számít, elvégzése előtt a betegnek alapos kivizsgáláson kell átesnie. Ez magában foglalja a laborvizsgálatokat, képalkotó eljárásokat (MRI, CT), valamint szükség esetén belgyógyászati és aneszteziológiai konzultációt.
A műtét előtt néhány nappal az orvos javaslatára el kell hagyni bizonyos gyógyszereket, például véralvadásgátlókat. A beavatkozás napján a páciens éhgyomorra érkezik a kórházba, ahol megtörténik a vénabiztosítás és a műtéti előkészítés.
A sikeres beavatkozás és felépülés érdekében fontos, hogy a páciens betartsa az orvosi utasításokat, és a műtét előtt teljes körűen tájékozódjon a teendőkről és várható menetrendről.
Mit kell tennie a nyaki gerinc stabilizációs műtét után?
A műtét után a beteg általában rövid megfigyelési időszak után lassan megkezdheti a mozgást – először segítséggel, majd fokozatosan önállóan. A rehabilitáció során gyógytornász segíti a gerinc kíméletes mozgatását és a testtartás újratanulását.
A kórházi tartózkodás hossza az állapot súlyosságától függ, általában néhány napot vesz igénybe. A varratokat a műtétet követő 10-14. napon távolítják el. Az első hetekben kerülni kell a nehéz emelést, hirtelen mozdulatokat, illetve a hosszan tartó ülőmunkát.
A felépülés fontos része a rendszeres gyógytorna és a kontrollvizsgálatokon való részvétel. Ezek segítenek abban, hogy a beültetett eszközök megfelelően működjenek, és ne alakuljanak ki szövődmények.
Milyen előnyökkel jár a nyaki gerinc stabilizációs műtét?
A nyaki gerinc stabilizációs műtét számos előnnyel jár, különösen azoknál a betegeknél, akiknél az elhasználódás következtében már jelentős fájdalom vagy mozgáskorlátozottság alakult ki:
-
Fájdalomcsillapítás: A beavatkozás után jelentősen csökken vagy teljesen megszűnik a vállba, karba sugárzó fájdalom.
-
Idegi funkciók javulása: Az idegek felszabadításával megszűnhet a zsibbadás, gyengeség, érzészavar.
-
Mozgásképesség helyreállítása: A stabilizáció révén a nyaki gerinc visszanyeri funkcióját, a beteg újra aktív életet élhet.
-
Életminőség javulása: A tartós fájdalom megszűnése és a biztonságosabb mozgás lehetővé teszi a teljesebb, önállóbb életet.
Mik a műtét kockázatai?
A nyaki gerinc stabilizációs műtét, mint minden sebészeti beavatkozás, bizonyos kockázatokkal járhat:
-
Fertőzés: A műtéti terület elfertőződése, amely antibiotikumos kezelést vagy újabb beavatkozást tehet szükségessé.
-
Vérzés: A műtét során vagy után kialakuló vérömleny.
-
Idegsérülés: Ritkán előfordulhat, hogy az idegek megsérülnek, ami átmeneti vagy tartós tüneteket okozhat.
-
Csavar vagy implantátum lazulása: Hosszabb távon előfordulhat, hogy a beültetett fémrögzítések elmozdulnak vagy kilazulnak.
-
Fájdalom fennmaradása: Ritka esetben a fájdalom a műtét után is megmaradhat.
A megfelelő kivizsgálás, felkészülés és utógondozás segíthet minimalizálni a szövődmények kialakulásának esélyét.
Ki alkalmas a nyaki gerinc stabilizációs műtétre?
A műtéti beavatkozásról az idegsebész a páciens állapotának és az előzetes kivizsgálások eredményeinek alapján dönt. Az alábbi tényezők befolyásolják az alkalmasságot:
-
Tartós fájdalom vagy neurológiai tünetek: Ha a fájdalom hosszabb ideje fennáll, vagy zsibbadás, izomgyengeség is jelentkezik.
-
Instabil gerincszakasz: Képalkotó vizsgálatokkal igazolt csigolyamozgás, vagy porckorong-kopás.
-
Sikertelen konzervatív kezelés: Ha a gyógytorna, gyógyszeres vagy fizikoterápiás módszerek nem hoztak javulást.
-
Általános egészségi állapot: A beteg általános állapota lehetővé kell tegye az altatásos beavatkozást és a rehabilitációt.
A cél minden esetben az, hogy a beteg a lehető legkevesebb fájdalommal, biztonságosan és hosszú távon stabil állapotban élhessen tovább
Prémium környezet – Klinikánk és kórtermeink bemutatása
Tekintse meg képgalériánkat, ahol bepillantást nyerhet klinikánk modern kórtermeibe és a pácienseink számára biztosított kényelmes és támogató környezetbe. Képeinken megismerheti a legkorszerűbb felszereltséget, amely segíti a gyorsabb felépülést és a hatékonyabb rehabilitációt. Látogassa meg virtuálisan kórtermeinket, és ismerje meg azokat a körülményeket, amelyek hozzájárulnak a pácienseink magas színvonalú ellátásához és gyógyulásához.
A műtétet végző orvosaink:
Kiemelt szakterület
- Agyi és gerincvelői daganatok
- Agyi érbetegségek
- Gerincsérvek
- Gerinccsatornai szűkületek
- Fájdalom szindrómák műtéti kezelése
Nyelvtudás
- angol
- német
- orosz
- román
- spanyol
Kiemelt szakterület
- Gerinc megbetegedések sebészi kezelése
- Gerinc sérülések kezelése
- Koponya-agy sérülések kezelése
Nyelvtudás
- angol
- Degeneratív gerincbetegségek (porckorongsérv, gerinccsatorna szűkület, csigolyacsúszás)
- Gerinctörések
- Gerinc és idegrendszeri daganatok
- Éreredetű agyi- és gerincbetegségek
Nyelvtudás
- angol
- francia
Kiemelt szakterület
- Minimális invazivitású gerincsebészet
- Funkcionális fájdalomcsillapítás (thermofacetectomia, gyöki infiltráció, epiduralis kanül kezelés)
tumorsebészet - Agyvízkeringési problémák
Milyen panaszokkal fordulhat hozzá
- Fájdalom (fej-, nyak-, hát-,derékfájdalom, mely a felső vagy alsó végtagokba fut), zsibbadás
- Neurológiai eltérések,
- Járás távolságcsökkenés ill. járászavar,
- Memóriazavar,
- Fejfájás
Nyelvtudás
- angol
- német
- gerincsebészet
Nyelvtudás
- angol
- német

Klinikánkról
A Mediversal Egészségügyi Szolgáltató Kft. a Szegedi Tudományegyetem 100%-os tulajdonában lévő privát egészségügyi ellátó intézmény. Az egyedülálló klinikai háttérnek köszönhetően nálunk a járó- és fekvőbeteg ellátásban, valamint a labor- és képakoltó diagnosztikában az adott szakterület nemzetközileg elismert, a kutatásban és innovációban is élenjáró szakorvosai, valamint széleskörű tapasztalattal rendelkező szakdolgozói vesznek részt. A kiváló szakembergárda mellett a jól felszerelt eszközpark, a minőségi hotelszolgáltatás, de legfőképpen ápolóink elhivatottsága teszi teljessé a gyógyulás élményét.
Időpontfoglalás