Végbélsipolya alakult ki korábbi szövődményes gyulladás, tályog következtében? Esetleg Crohn betegségben szenved? Összefoglaltuk az összes olyan információt a végbélsipoly (fistula ani) kezelési lehetőségeiről, a műtétről és az azutáni teendőkről, amelyeket érdemes tudnia.
Végbélsipoly műtét
Mi az a végbélsipoly, azaz a fistula ani vagy perianalis fistula?
Sipolyok a test bármely részében kialakulhatnak, és kóros kapcsolatot jelentenek két testüreg vagy testrész között, amelyeken keresztül folyadékok, gázok áramolhatnak át, diszkomfortot okozva. Végbélsipoly esetén ez a kóros kapcsolat a végbél és a végbélnyílás melletti terület (perianalis regio) között jelentkezik.
Mik lehetnek a végbélsipoly tünetei?
- Feszítő fájdalom, csípő érzés az érintett területen
- Gennyes, véres váladékozás állandó vagy időszakos jelleggel
- Az anus melleti bőr irritációja
- Székletürítési nehézségek
Mi a végbélsipoly műtét menete?
A végbélsipoly műtét célja a váladékozó fistulajárat végleges megszüntetése az életminőség maximális megőrzésével és a beteg preferenciájának figyelembevételével. A műtéteket javarészt altatásban végezzük, így a minden műtétet egy alapos vizsgálattal kezdünk, mely során ellenőrizzük a sipoly lefutását, záróizomhoz való viszonyát. A záróizmot egyáltalán nem vagy alig tartalmazó járatok feltárást igényelnek, míg a komplex, záróizmot átfúró sipolyokra ez az eljárás a várható széklet inkontinencia miatt nem alkalmazható, ezért valamelyik záróizom kímélő megoldás a választandó.
01
02
03
04
05
A drenázs műtétek kivételével a külső nyílások kimetszésre kerülnek, amik legtöbbször rendszeres helyi fertőtlenítést követően másodlagosan gyógyulnak.
További tudnivalók
Mik lehetnek a végbélsipoly kialakulásának leggyakoribb okai?
- Korábbi végbéltáji gyulladásos folyamat, tályog miatti kezelés a kórtörténetben
- Gyulladásos bélbetegségek (Inflamatory Bowel Disease – IBD), azon belül különösen a Crohn betegség
- Veleszületett rendellenesség
- Különböző traumás előzmények
- Szülési sérülés következtében
- Térfoglaló folyamat (jó és rosszindulatú)
Hogyan diagnosztizáljuk a végbélsipolyt?
A végbélsipoly diagnosztizálása összetett kivizsgálást igényel, mely során tisztázni kell a sipolyok számát, elhelyezkedését és lefutását. Lényeges, hogy részletesen feltérképezzük a fistulát beleértve a belső és külső nyílásokat valamint a járat záróizom komplexhez való viszonyát. Első körben mindenképpen fizikális vizsgálattal történik, amelyet a proktológus szakorvos végez el. Megvizsgálja a végbélnyílást és a perianalis (végbélnyílás melletti) területet, és felkeresi a sipoly külső nyílását, sz.e. további kíméletes eszközös vizsgálatokat alkalmaz (pl. végbéltükrözés, szondázás).
Amennyiben fizikális vizsgálattal nem megállapítható pontosan a sipoly elhelyezkedése, vagy a beteg nehezen vagy nem tolerálja a vizsgálatot, akkor képalkotó eljárások lehetnek szükségesek. A fistula protokollal készült rectum MR és a végbél ultrahang alkalmazásával csaknem tökéletesen meghatározható a sipoly pozíciója és az esetleges záróizom érintettsége. Vastagbéltükrözés abban az esetben merülhet fel, ha egyéb betegségre is gyanakszik szakorvosunk.
Mindezen vizsgálatok együttes értékelése alapján döntünk a sipoly típusáról, ami egyszerű és komplex lehet. Ennek megfelelően az eltérő típusú sipolyok más-más műtétet igényelhetnek, de általánosságban elmondható, hogy a szimpla sipolyok egylépcsős, feltáráson alapúló, míg a bonyolult sipolyok többlépcsős, záróizom kímélő technikákat igényelnek.
Hogyan készüljek a műtétre?
A végbélsipoly műtét előtt fontos, hogy kövesse a kezelőorvosunk által előírt teendőket. A legfontosabb, hogy ne fogyasszon ételt és italt a műtét előtt legalább 12 órával, és kövesse a műtétet megelőző napokban az előírt diétát. Konzultáljon orvosával, hogy milyen gyógyszereket szed rendszeresen, előfordulhat, hogy valamelyiket szüneteltetnie kell.
Mik a műtét kockázatai?
A végbélsipoly kezelése sebészeti szempontból nagy kihívás. A betegek állapotától, alapbetegségétől (pl. Crohn betegség) és a fistulák jellemzőitől függően (beleértve a záróizom érintettséget és mellékjáratokat is) értékelhetjük a műtétek kimenetelét. A fistulák sebészetét meghatározza a pontos diagnosztika, a kíméletes technika valamint a kiújulások elkerülésére való törekvés. Világirodalmi adatok szerint az egyszerű fistulák kezelése kecsegtet a legjobb eredménnyel (közel 80-90 %-os gyógyulás), míg a komplex fistulák a legjobb esetben is csak 70 %.
Az elvégzett műtét biztonságos, a beteg számára nem megterhelő, az alábbi szövődmények merülhetnek fel:
- Fertőzés a kezelt területen,
- Pecsételő vérzés,
- Végbélszűkület a seb gyógyulása következtében,
- Széklettartási nehézségek,
- A fistula kiújulhat, és további beavatkozás válik szükségessé.
Mi történik a műtét után?
A gyógyulási idő nagyban függ a sipoly súlyosságától. Fontos, hogy kövesse kezelőorvosa étrendi ajánlásait, utókezelési tanácsait. Még így is hónapok telhetnek el a teljes felépülésig, így ne hezitáljon: foglaljon időpontot klinikánkon a mihamarabbi gyógyulás érdekében.
Orvosaink:
- Bőr és bőralatti elváltozások (pl. festékes anyajegy, atheroma, lipoma, fibroma, benőtt köröm)
- Epehólyag kövesség, epehólyag polypus
- Vastag- és vékonybél gyulladásos (pl. colitis ulcerosa és Crohn betegség), jóindulatú (pl. sigma diverticulosis, endometriosis) és rosszindulatú megbetegedései (vastagbél daganat)
- Végbél és végbélnyílás jó és rosszindulatú megbetegedései (pl. végbélsipolyok, végbélrepedés, aranyeresség, végbél daganat)
- Egyéb hasi kórképek (mesenterialis cysta)
- Sinus pilonidalis (keresztcsonti cysta)
- Széklet inkontinencia komplex diagnosztikája (beleértve a 3D végbél ultrahangot is)
- Nehezen gyógyuló sebek, korszerű sebkezelési eljárások, beleértve a modern kötszereket és a negatív nyomásterápiát
A doktor úr által végzett kezelési taktika, műtéti technikák
“A testfelszíni folyamatok (pl. atheroma, lipoma, benőtt köröm) ellátása helyi vagy vezetéses érzéstelenítésben, ambuláns körülmények között történik.
A hasüregen belüli elváltozások esetén (pl. epekövesség, lágyéksérv, vastagbél daganat) a műtétet altatásban, többnyire minimálisan invazív technikával (laparoscopia) végzem, ami lényegesen kisebb megterheléssel jár a betegnek és rövidebb a műtét után felépülési szakasz is.
Proktológiai problémákkal hozzám fordulók komplex proktológiai vizsgálatban részesülnek (részletes anamnesis felvétel, anoscopia, rectoscopia, sz.e. végbél ultrahanggal), terápiás eszköztáramban a gyógyszeres kezelésen túl megtalálható az ambulánsan is végzendő kisműtétek (pl. belső aranyér gyűrűzése, feltárás, kimetszés, fonál befűzés) valamint az altatásban kivitelezhető eljárások is (pl. aranyér, rectalis polyp, sipolyok sebészeti megoldása).
Csakúgy, mint a hasi behatolásoknál, a proktológiában is törekszem a korszerű, minimálisan invazív megoldások (záróizom kímélő, szöveteltávolítással nem járó műtétek, DG-HAL-RAR) alkalmazására, az életminőségi szempontok maximális figyelembe vételével.”
Nyelvtudás
- angol
- Proktológiai diagnosztika és beavatkozások végzése (aranyérbetegség, végbélrepedés, végbél sipoly és tályog, végbéltájéki növedékek – végbélpolyp, condyloma)
- Pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy betegségek műtétjei
- Minimál invazív lézeres aranyér műtét (DG-HAL-RAR műtét)
- Aranyeres csomók kimetszése
- Lipóma (zsírdaganat) eltávolítása
- Atheroma (kásadaganat) eltávolítása
- Mellkassebészeti műtétek (thoracotomiából és VATS technikával)
Nyelvtudás
- angol
- német
- Benőtt köröm kezelése
- Zsírdaganat (lipoma) eltávolítása
- Kásadaganat (atheroma) eltávolítása
- Anyajegyek (naevus) és más bőelváltozások bőrgyógyászati szakvéleményezést követő eltávolítása
- Proktológiai diagnosztika és beavatkozások végzése (aranyérbetegség, végbélrepedés, végbél sipoly és tályog, végbéltájéki növedékek – végbélpolyp, condyloma)
- Epehólyag- és epeutak betegségei, epekövesség
- Laporoscopos epeműtét
- Hasfali, lágyéktáji-és köldök sérvek
- Pilonidalis cysta
Nyelvtudás
- angol
- Májsebészet
- Epesebészet (epehólyag-, epeúti kövesség)
- Nyitott és laparoscopos sérvműtétek
- Vastag-, és vékonybél megbetegedései
- Bőrelváltozások ,és bőr alatti elváltozások kimetszése
- Benőtt köröm kezelése
- Aranyérbetegség és fissura ani
Nyelvtudás
- angol
- Hasfali, lágyéktáji-és köldök sérvek
- Epehólyag- és epeutak betegségei, epekövesség
- Daganat sebészet: gyomor, vastagbél-, végbél-, daganatok
- Jóindulatú ún. proktológiai betegségek: aranyeresség, végbél sipolyok, végbél tályogok, dermoid ciszták
Nyelvtudás
- angol
Klinikánkról
A Mediversal Egészségügyi Szolgáltató Kft. a Szegedi Tudományegyetem 100%-os tulajdonában lévő privát egészségügyi ellátó intézmény. Az egyedülálló klinikai háttérnek köszönhetően nálunk a járó- és fekvőbeteg ellátásban, valamint a labor- és képakoltó diagnosztikában az adott szakterület nemzetközileg elismert, a kutatásban és innovációban is élenjáró szakorvosai, valamint széleskörű tapasztalattal rendelkező szakdolgozói vesznek részt. A kiváló szakembergárda mellett a jól felszerelt eszközpark, a minőségi hotelszolgáltatás, de legfőképpen ápolóink elhivatottsága teszi teljessé a gyógyulás élményét.
Időpontfoglalás