Csipőprotézis műtét

Kezelőorvosa javasolta Önnek a műtétet? Összeszedtünk néhány fontosabb információt a csípőprotézis műtét előkészületeiről, a beavatkozás menetéről és a műtét utáni teendőkről. A csípőízületi protetika jelenleg az orvostudomány egyik legsikeresebb beavatkozása, amely segít fájdalommentessé tenni a csípőízületet, és jelentősen javíthatja a korábban beszűkült mozgásterjedelmet.

Hogyan épül fel az ízület?

A csípőízületet a combcsont (femur) feje és a medencecsont vápája (acetabulum) alkotja. A combcsont gömb alakú porcos feje illeszkedik a medencecsont vápa nevű részébe, amely lényegében egy félgömb felszínnek felel meg. Az ízület stabilitását az ízületi tok, szalagok és az ízületet mozgató izmok biztosítják. Az ízületi porc sima felülete lehetővé teszi a könnyed mozgást és csökkenti a súrlódást. Emellett az ízületi folyadék is szerepet játszik a mozgás könnyítésében és a porc táplálásában.

A csípőízületi protézis beültetésről:

A csípőízületi protézis beültetés elsősorban fájdalomcsillapító beavatkozás, amely akkor indikált, ha a nem műtéti lehetőségeket már kimerítették, és a fájdalom nem kontrollálható. Leggyakrabban az alábbi esetekben válhat szükségessé a csípőprotézis műtét:

  • Az ízület elhasználódása és a porcfelszínek elkopása miatt jelentkező nagyfokú porckopás, az úgynevezett artrózis esetén.
  • Amikor combnyak vagy combfej törése volt.
  • Amikor a combfej elhalása következik be combnyaktörés után vagy más betegség miatt (esetleg spontán).
  • Korábbi sérülés utáni állapotokat követően (vápaperem, vagy vápatörés, stb.).

A műtét célja, hogy visszaadja az ízület normális működését és ezáltal jelentősen javítsa a páciens életminőségét. Az eljárás után a betegek általában gyorsan visszanyerik mozgásképességüket, és jelentős fájdalomcsökkenést tapasztalnak.

Az orvos válaszol - Milyen a csípőprotézis műtét?

Mi a csípőprotézis műtét menete?

A csípőprotézis műtét során az ortopéd sebész vagy traumatológus a csípőízületet feltárja, eltávolítja a combfejet, majd előkészíti a vápa csontfelszínét a protézis váparészének behelyezéséhez. A protézis váparészének behelyezése cementezett protézis esetén a műanyag komponens, cement nélküli protézis esetén pedig a fém komponens + műanyag betét alkalmazásával történik.

01

Váparész behelyezése: Miután a protézis váparészét behelyezte, a szakorvos kiképezi a combcsont belsejét a protézisszár rögzítéséhez.

02

Protézisszár rögzítése: A fémből készült protézisszárat csontcementtel, vagy anélkül rögzítik a csontban, majd a műtét végén egy fém vagy kerámia golyót (fej) tesznek a szár felső végére.

03

Protézis fej beillesztése: A fej a vápa komponens műanyag részébe illeszkedik.

04

Zárás és felépülés: A szöveti rétegek zárása után a beteget 12 órán belül megpróbálják felállítani. A műtétek általában délután történnek, így a páciensek a kora reggeli órákban már felkelhetnek.

05

További tudnivalók

Hogyan készüljön fel a műtétre?

Bár a csípőprotézis beültetés rutin beavatkozás, biztonságos elvégzéséhez előtte a páciensnek szigorú előírások szerinti kivizsgálásokon kell részt vennie. Ezek a kivizsgálások magukban foglalják a labor- és vizeletvizsgálatokat, valamint szükség esetén belgyógyászati és egyéb konzíliumokat az altatóorvos által felállított feltételeknek megfelelően.

A műtét alatt (ritkán), illetve a műtét után elvétve, de szükség lehet vér adására, amennyiben ezt a laborvizsgálatok vagy a tünetek indokolják. Ez történhet autotranszfúzióval, amelynek lehetőségét biztosítjuk pácienseink számára, néhány eset kivételével. Autotranszfúzió során a műtét előtt (több héttel) a páciens saját vérét veszik le, így ha a műtét utáni időszakban vérszegénységet észlelünk, a beteg a saját vérét kapja vissza.

Amennyiben a műtét a kivizsgálások eredményei alapján megvalósítható, a páciens a műtét napjának reggelén fekszik be osztályunkra, ahol vénabiztosítást (branül behelyezést) végzünk el, és egyben biztosítunk a műtéthez potenciálisan szükséges vért is. Ez egy kötelező, elővigyázatossági eljárás.

A műtét előtt könnyű vacsorát fogyaszthatnak, de éjféltől a folyadékbevitel nem engedélyezett, kivéve a rendszeres gyógyszerek korty vízzel történő bevétele. Az általunk végzett protézisműtétek minden esetben antibiotikus védelemmel történnek. Osztályunkon csak a nővéreink által adagolt gyógyszereket szedhetik a pácienseink.

A sikeres műtét és felépülés érdekében fontos, hogy a páciens betartsa a műtét előtti előírásokat és megfelelően felkészüljön a beavatkozásra.

Mit kell tennie a csípőprotézis műtét után?

Az operáció után, már a műtéti napon (amennyiben a műtét délelőtt történik, ha délután, akkor másnap reggel), a páciens képes ülni az ágy szélén, felállni, és a gyógytornász segítségével megkezdeni a rehabilitációs gyakorlatokat. Ha az operáló orvos nem kéri másképp, a műtét után a műtött végtag általában fájdalomhatárig terhelhető, segédeszköz használat mellett (általában két könyökmankó).

A kórházi tartózkodás általában 3-8 napot vesz igénybe, elsősorban a kiindulási helyzettől függően. A varratok eltávolítása a műtét utáni 10-14. napon történik.

Az első három hónapban, a protézis beültetése után, bizonyos mozdulatok és mozgások nem végezhetők (pl. mélyre hajolás, mélyre ülés, keresztbe tett lábakkal ülés, stb.). A páciensek figyelmét az operáló orvos és a gyógytornász egyaránt felhívja ezekre a tilalmakra.

A kórházban és otthon is fontos, hogy a páciensek a megtanult gyógytornát alkalmazzák és a végtagot rendszeresen tornáztassák fájdalomhatárig. Ez elengedhetetlen a felépüléshez. Az első 6 hétben javasolt a segédeszköz használata, valamint az alsó végtagokra kompressziós harisnya viselése a trombózis megelőzése érdekében.

A kontrollvizsgálatok a műtétet követő 6. héten, majd problémamentesség esetén 1 évvel a műtét után történnek. A rendszeres orvosi ellenőrzések biztosítják, hogy a protézis megfelelően működjön, és a páciens teljes felépülése zavartalan legyen.

Milyen előnyökkel jár a csípőprotézis beültetése?

A csípőprotézis beültetése számos előnnyel jár, amelyek közé tartozik:

  • Fájdalomcsökkentés: Az egyik legfontosabb előny a krónikus fájdalom jelentős csökkenése vagy megszűnése, ami gyakran kíséri a csípőízületi problémákat.
  • Mozgáskorlátozottság javítása: A beavatkozás javítja a mozgásképességet és megszünteti a korábban beszűkült mozgástartományt, lehetővé téve a szabadabb mozgást.
  • Életminőség javítása: A műtét után a páciens életminősége jelentősen javul, mivel ismét képes lesz elvégezni mindennapi tevékenységeit fájdalom és korlátozások nélkül.
  • Aktív életmód: A beültetés után a páciens ismét teljes életet élhet, bizonyos korlátozások mellett sportolhat, és visszaállíthatja aktív életmódját. A megfelelő rehabilitációval és gyógytornával a legtöbb páciens visszanyeri mobilitását és függetlenségét.

A csípőprotézis beültetése tehát nemcsak a fizikai állapot javulásához, hanem a pszichológiai és érzelmi jólét növekedéséhez is hozzájárul.

Mik a műtét kockázatai?

 

Az alábbiak lehetnek a csípőprotézis műtét kockázatai:

  • Vérömleny képződése: A műtéti területen vérömleny alakulhat ki.
  • Vérveszteség: Jelentős vérveszteség esetén transzfúzióra lehet szükség.
  • Fertőzés: A műtéti terület fertőződése, amelynek gyakorisága körülbelül 1%.
  • Végtaghossz különbség: Kismértékű különbség lehet a végtagok hosszában.
  • Protézis meglazulása: Hosszútávon a protézis meglazulhat, ami a komponensek kopása miatt létrejövő reakció következménye lehet.
  • Csonttörés: A protézis beültetésekor a combcsont vagy a medencecsont elrepedhet vagy eltörhet.
  • Izom meszesedés: A csípő környéki izmok meszesedése fájdalomhoz vezethet az operáció után, és a mozgástartomány beszűkülhet.
  • Protézis kificamodása: Ritkán előfordulhat a csípőprotézis kificamodása, amelyet altatásban kell visszahelyezni.

Ezen kockázatok ellenére a csípőprotézis műtét általában sikeres és jelentősen javítja a páciensek életminőségét. A megfelelő előkészületek és a posztoperatív gondozás segítenek minimalizálni a komplikációk esélyét.

Amennyiben a műtét során/után bármilyen komplikáció lép fel, és szükséges, akkor a SZAKK Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztályán biztosított az ellátás, térítés ellenében!

Ki alkalmas a csípőprotézis műtétre?

A kezelőorvos dönt a csípőprotézis beültetéséről az előzetes vizsgálatok és az aneszteziológus véleménye alapján. A következő tényezők befolyásolják az alkalmasságot:

  • Egészségi állapot: A páciens általános egészségi állapota, beleértve krónikus betegségeket.
  • Fájdalom és mozgáskorlátozottság: A csípőízületi fájdalom intenzitása és a mozgásképesség csökkenése.
  • Nem műtéti kezelések: Ha a konzervatív kezelések nem hoztak javulást.
  • Életmódbeli igények: A páciens napi aktivitásai és életminősége.

A műtét előtt a páciens átfogó kivizsgáláson esik át, beleértve labor- és vizeletvizsgálatokat, valamint szükség esetén belgyógyászati konzultációkat. Az aneszteziológus véleménye különösen fontos az altatásra való alkalmasság értékelésében. A döntés célja, hogy a műtéti beavatkozás a lehető legjobb eredményt érje el, javítva a páciens életminőségét és mozgásképességét.

Prémium környezet – Klinikánk és kórtermeink bemutatása

Tekintse meg képgalériánkat, ahol bepillantást nyerhet klinikánk modern kórtermeibe és a pácienseink számára biztosított kényelmes és támogató környezetbe. Képeinken megismerheti a legkorszerűbb felszereltséget, amely segíti a gyorsabb felépülést és a hatékonyabb rehabilitációt. Látogassa meg virtuálisan kórtermeinket, és ismerje meg azokat a körülményeket, amelyek hozzájárulnak a pácienseink magas színvonalú ellátásához és gyógyulásához.

Galéria
Szétnézek a fekvőbeteg osztályon

Kérdése lenne? Keressen minket bizalommal!

A műtétet végző orvosaink:

Ortopédus, Baleseti sebész, Klinikaigazgató, Egyetemi adjunktus

Dr. Sisák Krisztián

Kiemelt szakterület
  • Térdsebészet
  • Az akut és krónikus mozgásszervi, ízületi betegségek vizsgálata, kezelése
  • Térd, csípő, láb, váll, gerinc fájdalmak, sérülések, gyulladások és egyéb panaszok kivizsgálása és ellátása

Szakrendelés

Gyermek és felnőtt ortopédiai szakrendelés

Nyelvtudás

  • angol
  • német
Ortopéd - traumatológus szakorvos, Egyetemi docens

Dr. Sohár Gellért

Kiemelt szakterület

  • Ortopédiai kivizsgálás
  • Ízületi porckopás kivizsgálása
  • Arthrosis kezelése
  • Gyermek ortopédiai, mozgásszervi betegségek szűrése, kezelése és műtéti ellátása
  • Csípőszűrés
  • Hialuronsavas injekció kúra
  • Mozgásszervi betegségek életviteli tanácsadása
  • Sportbalesetek-, sérülések ellátása
  • Régi sérülések-, ficamok utókezelése
  • Tenisz- és golfkönyök kezelése
  • Lumbágó- és ágyéki gerinc problémák kezelése
  • Ízületi gyulladáscsökkentő injekciók beadása
  • Térd- és csípőízületi endoprotézis beültetés
  • Arthroszkópos térdműtétek
  • Lábsebészet

Nyelvtudás

  • angol
  • német
Ortopéd szakorvos, Klinikai főorvos

Dr. Greksa Ferenc

Kiemelt szakterület

  • Ortopédiai kivizsgálás
  • Ízületi porckopás kivizsgálása
  • Arthrosis kezelése
  • Csípőszűrés
  • Mozgásszervi betegségek életviteli tanácsadása
  • Régi sérülések-, ficamok utókezelése
  • Tenisz- és golfkönyök kezelése
  • Lumbágó- és ágyéki gerinc problémák kezelése
  • Ízületi gyulladáscsökkentő injekciók beadása
  • Térd- és csípőízületi endoprotézis beültetés
  • Arthroszkópos térdműtétek
  • Lábsebészet
Ortopéd sebész szakorvos

Dr. Gyetvai András

Kiemelt szakterület
  • Az akut és krónikus mozgásszervi, ízületi betegségek vizsgálata, kezelése
  • Térd, csípő, láb, váll, gerinc fájdalmak, sérülések, gyulladások és egyéb panaszok kivizsgálása és ellátása
  • Térd- és csípőprotézis műtétek
Ortopéd szakorvos, Egyetemi tanársegéd

Dr. Arany László Levente

Kiemelt szakterület

  • Akut és krónikus mozgásszervi kórképek diagnosztikáját, kezelése, szükség esetén műtétje
  • Csípőprotézis- beültetés, -csere
  • Térdprotézis- beültetés, – csere
  • Térdízület- tükrözés (Arthroscopia)-meniscus-sérülések ellátására, porcsérülések ellátására
  • Előláb- deformitások korrekciója (bütyök, kalapácsujj, stb.)
  • Egyéb alsó végtagi csont- és lágyrészműtétek (csontkinövések eltávolítása, ganglionok, stb.)

Szakrendelés

Ortopédiai szakrendelés

Nyelvtudás

  • angol
  • spanyol
Ortopéd szakorvos, Egyetemi tanársegéd

Dr. Nagy Ernest Nicholas

Kiemelt szakterület

  • Ortopédiai kivizsgálás
  • Csecsemő csípőszűrés
  • Gyermek ortopédiai betegségek felmérése, kezelése
  • Gyermekkori gerincferdülés felmérése, kezelése (scoliosis, Scheuermann-kór)
  • Csontízületi-gyulladás, arthrosis
  • Csípő-és térdprotézis
  • Arthrosis, csípő- és térdízületi gyulladások kezelése
  • Tenisz- és golfkönyök, kéztőalagút-szindróma kezelése
  • Sportbalesetek és sérülések ellátása
  • Ízületi porckopás kivizsgálása, porc- és meniscus sérülések, porckopások
  • Mediális meniscus-sérülés
  • A térd reumatoid artritisze
  • Térd szalagok és inak sérülése
  • Elülső keresztszalag szakadása
  • Régi sérülések, ficamok utókezelése
  • Mozgásszervi betegségek életviteli tanácsadása
  • Lumbágó és ágyéki gerinc problémák kezelése
  • Bütyök osteotomia

Szakrendelés

  • Ízületi és végtagi csont panaszok, gyulladások, kopások és artrózisok
  • Végtagfájdalom

Nyelvtudás

  • angol
Ortopéd szakorvos, Egyetemi tanársegéd

Dr. Gálity Hristifor

Kiemelt szakterület

  • Ortopédiai kivizsgálás
  • Ízületi porckopás, artrózis kivizsgálása és kezelése
  • Csípőprotézis beültetés
  • Térdprotézis beültetés
  • Artroszkópos térdműtétek
  • Előláb- deformitások korrekciója (bütyök, kalapácsujj, stb.)
  • Egyéb alsó végtagi csont- és lágyrészműtétek (csontkinövések eltávolítása, ganglionok, stb.)
  • Gyermek ortopédiai betegségek szűrése, kezelése és műtéti ellátása
  • Csecsemő csípőszűrés
  • Hialuronsavas injekció kúra, ízületi gyulladáscsökkentő injekciók beadása
  • Mozgásszervi betegségek életviteli tanácsadás
  • Lumbágó- és ágyéki gerinc problémák kezelése

Szakrendelés

Ortopédiai szakrendelés

Nyelvtudás

  • angol
Traumatológus szakorvos

Dr. Doszkocs Péter

Kiemelt szakterület

  • Arthroscopia
  • Korrekciós csontműtétek
  • Nagy csontegyesítő műtétek
  • Térdprotézis
  • Csípőprotézis
  • Keresztszalag plasztika BTB
  • Térd és csípő TEP revízió
  • Fémeltávolítás altatásban (csavar eltávolítás)
  • Fémeltávolítás altatásban (lemez eltávolítás)
  • Lágyrésztumor eltávolítás helyi érzéstelenítésben
  • Lágyrésztumor eltávolítás altatásban
  • Saját vér terápia (PRP)
  • Optivisc Single ízületi infiltráció (1 ízület)
  • Optivisc Single ízületi infiltráció (2 ízület)
  • Kortizon infiltráció

Szakrendelések

  • Traumatológiai szakrendelés

Nyelvtudás

  • német
  • angol
Ortopéd szakorvos, Egyetemi tanársegéd

Dr. Gombár Csaba

Kiemelt szakterület

  • Akut és krónikus mozgásszervi kórképek diagnosztikáját, kezelése, szükség esetén műtétje
  • Csípőprotézis- beültetés, -csere
  • Térdprotézis- beültetés, – csere
  • Térdízület- tükrözés (Arthroscopia)-meniscus-sérülések ellátására, porcsérülések ellátására
  • Előláb- deformitások korrekciója (bütyök, kalapácsujj, stb.)
  • Egyéb alsó végtagi csont- és lágyrészműtétek (csontkinövések eltávolítása, ganglionok, stb.)

Szakrendelés

Ortopédiai szakrendelés

Nyelvtudás

  • angol
Baleseti sebész, Tanszékvezető egyetemi tanár

Prof. Dr. varga Endre

Kiemelt szakterület
  • Medence sérülések
  • Kis kéz műtétek (pl.: ganglion, pattanó ujj)
  • Térdsérülések kezelése
  • Térd-és csípőprotézis beültetése
  • Térd-, csípő TEP revízió
  • Arthroscopia (Térd (meniscus)/Váll)
  • BTB plasztika (Keresztszalag plasztika)
  • LCA plasztika (Keresztszalag plasztika)
  • Korrekciós csontműtétek (pl.: Tomofix)
  • Nagy csontegyesítő műtét
  • Radius (csukló) műtét
  • Lágyrésztumor eltávolítás (pl ciszta, ganglion lábon)
  • Bütyök osteotomia
  • Fémeltávolítás altatásban

Szakrendelések

  • Traumatológiai szakrendelés

Nyelvtudás

  • angol
  • német
Baleseti sebész, Sportsebész, Traumatológus, Térd specialista, Tanszékvezető egyetemi docens

Dr. Török László

Kiemelt szakterület

  • Sportsebészet
  • Térdsérülések kezelése
  • Térd-és csípőprotézis beültetése
  • Térd-, csípő TEP revízió
  • Arthroscopia (Térd (meniscus)/Váll)
  • BTB plasztika (Keresztszalag plasztika)
  • LCA plasztika (Keresztszalag plasztika)
  • Korrekciós csontműtétek (pl.: Tomofix)
  • Nagy csontegyesítő műtét
  • Radius (csukló) műtét
  • Lágyrésztumor eltávolítás (pl ciszta, ganglion lábon)
  • Bütyök osteotomia
  • Fémeltávolítás altatásban

Szakrendelések

  • Traumatológiai szakrendelés

Nyelvtudás

  • angol
Traumatológus, Ortopéd szakorvos, Egyetemi adjunktus

Dr. Csonka Ákos Ph.D.

Kiemelt szakterület

  • Mozgásszervi, ízületi betegségek vizsgálata és kezelése
  • Radius (csukló) műtét
  • Kis kéz műtétek (pl.: ganglion, pattanó ujj)
  • Váll arthroscopia
  • Térd arthroscopia
  • Kulcscsont műtét
  • Könyöktáji alagút szindróma műtét
  • Csuklótáji alagút szindróma műtét
  • Teniszkönyök műtét
  • Fémeltávolítás altatásban

Szakrendelések

  • Traumatológiai szakrendelés

Nyelvtudás

  • angol
  • szerb
  • horvát
  • német
Traumatológus, Ortopéd szakorvos, Térd specialista

Dr. Bánki László

Kiemelt szakterület

  • Térdsebészeti problémák kivizsgálása, kezelése
  • Artroszkópos minimál invazív műtétek elvégzése
  • Keresztszalag pótlása
  • Térdprotetikai beavatkozások
  • Sportsebészeti problémák kivizsgálása, kezelése
  • LCA plasztika
  • Fém eltávolítás

 

Célja a páciensek professzionális traumatológiai ellátása, a hozzá forduló páciensek maximális elégedettségének elérése.

Nyelvismeret

  • angol
  • német

Klinikánkról

A Mediversal Egészségügyi Szolgáltató Kft. a Szegedi Tudományegyetem 100%-os tulajdonában lévő privát egészségügyi ellátó intézmény. Az egyedülálló klinikai háttérnek köszönhetően nálunk a járó- és fekvőbeteg ellátásban, valamint a labor- és képakoltó diagnosztikában az adott szakterület nemzetközileg elismert, a kutatásban és innovációban is élenjáró szakorvosai, valamint széleskörű tapasztalattal rendelkező szakdolgozói vesznek részt. A kiváló szakembergárda mellett a jól felszerelt eszközpark, a minőségi hotelszolgáltatás, de legfőképpen ápolóink elhivatottsága teszi teljessé a gyógyulás élményét.

Időpontfoglalás